13. Leica Street Photo

wernisaż: piątek 12 lipca 2024 / godz.19:00
wstęp wolny

Kolejny już rok z rzędu Leica Camera Polska organizuje konkurs szeroko rozumianej tzw. fotografii ulicznej, cieszący się coraz większym zainteresowaniem fotografików i miłośników tego gatunku fotografii, na całym świecie, o czym świadczy ponad 10 tysięcy prac, wykonanych w 2023 r. i nadesłanych przez niemal 3 tysiące autorów, ze 102 krajów, co zaowocowało niezwykle wysokim poziomem tegorocznego konkursu i co świadczy, że ta że inicjatywa jednoczy społeczność fotograficzną z całego świata i przyczynia się do jeszcze większej popularyzacji fotografii ulicznej. Z tych perełek jeszcze trudniej było wybrać najlepszy kadr.

Wiele godzin zabrała członkom 5-osobowemu międzynarodowemu Jury dyskusja o tym, czym jest fotografia uliczna oraz gdzie jest granica między street photo, a fotografią reporterską. Miało więc niezwykle trudny wybór, bo wśród nadesłanych prac znalazły się zdjęcia o różnorodnej tematyce i stylistyce, pokazujące codzienne życie ludzi, ich emocje, relacje międzyludzkie i otaczający ich świat. Poszukiwano kadrów nieszablonowych, oryginalnych, zabawnych i poruszających. Takich, które same w sobie stanowią historię, ale także współpracują ze sobą jako wystawa. Najciekawszych 30 fotografii, wybranych finalnie, tworzy wystawę, zorganizowaną przez Leica Gallery i zaprezentowaną, w styczniu br., w jej siedzibie w Warszawie. Spośród nich nagrodę Grand Prix Jury przyznało, zdjęciu którego autorem jest francuski fotografik Jean-Flavien Piquemal. Współorganizatorem konkursu była też Leica Gallery z Austrii, tak więc wystawa, oprócz jej prezentacji w Polsce, została pokazana, w marcu, także w Wiedniu.

Jej ekspozycja, w Galerii Fotografii Świdnickiego Ośrodka Kultury, przygotowana we współpracy z Agencją Zegart, będzie dopiero drugą jej prezentacją w Polsce, po warszawskiej, a następnie wystawa pokazana zostanie w kilku innych polskich miastach. Warto też dodać, że najnowsza edycja Leica Street Photo jest już piątą z rzędu, pokazywaną w Świdnicy.