Szkłem malowane | Ewa Szymacha

Ewa Szymacha ur. 9 maja 1974 r. w Myśliborzu. Po ukończeniu Policealnego Studium w Tarnowie jej pasją stały się witraże.

W latach 90-tych rozpoczęła przygodę z „Pracownią witraży” w Tarnowie, co pozwoliło na uczestnictwo w wielu realizacjach artystycznych i konserwatorskich. W twórczości inspiracją do pracy jest dla niej otaczająca przyroda oraz urok ponadczasowych aniołów. Witrażownictwo traktuje zarówno jako pracę, jak i pasję.

Wystawa „Szkłem pisane” to zbiór 21 prac zrealizowanych w technice Tiffany. Wśród nich są przede wszystkim witraże o tematyce roślinnej i przyrodniczej, a więc kwiaty i drzewa oraz pola i lasy. Pięć prac o charakterze abstrakcyjnym (cztery prace w tonacjach bieli oraz jedna kolorowa). Przedstawione zostaną również witraże inspirowane secesją (realizacja, wynikająca z potrzeby odtworzenia znanego motywu w witrażu : nasturcji i winogron oraz fragmenty ciekawie przedstawionych motywów : maków oraz kwitnący kwiat.

Wśród wystawionych prac nie zabraknie „fruwających aniołów”. Zostanie pokazanych 28 miniatur własnego autorstwa. Zdjęcia przedstawiają prace z różnych realizacji i przedsięwzięć artystycznych które zostały wykonane w ostatnich latach pracy. Serdecznie zapraszamy.

wernisaż wystawy Ewy Szymachy „Szkłem pisane”
26 maja 2023 r. godz. 17.00


foto: Wojciech Skiślewicz